Ovde se nalazite: Početna Saradnici Logoped

Logoped PDF Štampa El. pošta

Cilj logopedskog rada u školi je da se otklone govorni poremećaji koji otežavaju verbalnu komunikaciju ili dovode di psihočkih i socijalnih trauma učenika. Vaspitno obrazovni zadaci su :

• razvijanje govorno jezičke sposobnosti do odgovarajućeg nivoa, koje će u granicama psihofizičkih mogućnosti učenika omogućiti ostvarivanje cilja i zadatka osnovnog vaspitanja i obrazovanja.

• da se pomoću govora učenici socijalizuju i osposobljavaju za svakodnevni život i rad

• da se otklone blaži oblici govornih poremećaja koji predstavljaju smetnju uspešnoj govornoj komunikaciji u školi i van nje.

• da podizanjem kvaliteta verbalnog izražavanja učenika razvija jezičko-misaone procese i opšte izražavanje učenika

• da pruži neposrednu pomoć porodici a time doprinosi pravilnom odnosu prema detetu.

Program logopedskog rada obuhvata:

• utvrđivanje govorno-jezičkog statusa

• razvoj psiholingvističke osnove za govor, čitanje, pisanje

• razvoj unutrašnjeg govora

• razvoj i korekcija fonetske strane govora

• razvoj aktivnog govora i jezika

• korigovanje mucanja, brzopletog govora i patološki sporog govora

• korekturu osnovnog glasa

• korekturu čitanja i pisanja

Rad se sprovodi individualno i grupno. Deca dolaze dva do tri puta nedeljno u zavisnosti od vrste govornog poremećaja, uzrasta deteta i ostalih psihofizičkih karakteristika.
Logoped ostvaruje saradnju sa razrednim nastavnicima, roditeljima i ostalim stručnim saradnicima iz škole i van nje.